Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
MAS Dolné ZáhorieHľadať
 
 

Budovanie a vznik MAS

Budovanie a vznik MAS Dolné Záhorie

Po rokoch individuálneho úsilia jednotlivých obcí, či skupiniek obcí, ako aj ich obyvateľov, hospodárskych subjektov, občianskych združení  a spolkov realizujúcich rozvojové projekty a aktivity v cieľovom území, miestni aktéri dospeli k presvedčeniu, že jedine vyššia úroveň spolupráce a integrácie prinesie potrebnú synergiu, vyššiu kvalitu a lepšie zapojenie obyvateľov do hľadania nových a inovatívnych nápadov a rozhodovania o území a zároveň zlepší koordinovanosť v uchádzaní sa o finančné zdroje na miestny rozvoj. Za tým účelom bolo v r. 2014 oficiálne zaregistrované OZ Dolné Záhorie. Veľkú zásluhu na tom má združenie obcí Enviropark Pomoravie, ktoré od r. 2008 disponuje konkrétnymi pozitívnymi skúsenosťami koordinovaného prístupu pri realizácii rozvojových aktivít a významne prispelo k posilneniu záujmu o integrovaný prístup a k aktivizácii miestnych samospráv a obyvateľov v dotknutom území.

Od času predloženia Projektového zámeru (12/2015) trvalo dva roky kým MPRV SR a PPA definitívne vyhodnotili opakované výzvy [1] a OZ Dolné Záhorie po náročnej administratívno-operatívnej záťaži dostalo rozhodnutie o udelení štatútu MAS (11/2017), po ktorom mohlo rozbehnúť činnosti spojené s výberom pracovníkov a otvorením kancelárie MAS (03/2018).

Následne bola podaná a schválená ŽoNFP na Chod MAS a animácie (06/2018), ktorá umožní odbornú činnosť potrebnú pre úspešnú implementáciu stratégie a čerpanie pridelených finančných prostriedkov.

Po mnohých prípravných aktivitách, ktoré najmä členovia výkonného výboru a zhotoviteľ stratégie počas štyroch rokov absolvovali, je otvorenie kancelárie zúročením celej doterajšej práce, ktorá sa realizovala okrem podpory EÚ aj s finančnou podporou obcí združených v OZ Dolné Záhorie.

Členstvo v MAS zostáva otvorené aj pre ďalšie relevantné subjekty alebo fyzické osoby z dotknutého územia, ktoré prejavia záujem a odhodlanie sa podieľať na širokom spektre činností MAS.

 

 

[1] neúmerne vysoká administratívna náročnosť – OZ predkladalo žiadosť o schválenie 1x v r. 2015, 2x v r 2016 a 1 x v r. 2017 (prvé 3 výzvy na predloženie projektového zámeru/stratégie CLLD boli zrušené (r.2015-2016) a riadne vyhodnotená bola až v poradí 4.výzva, uzávierkou prijímania žiadostí 30.6.2017).


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka